Sublimace

Sublimaci používáme všude tam, kde potřebujeme dosáhnout barevnosti, velkých detailů, přenesení fotografií a hlavně trvalého efektu. Sublimace je vlastně přenesení inkousku v plynné podobě za vysoké teploty přímo do struktury povrchu, který ji v sobě trvale „uzamkne“

Jelkož struktura povrchu, která přijímá inkoust musí mít vlastnosti, kterých je možné dosáhnout pouze průmyslovou výrobou, nelze sublimací potisknout bavlněný textil. Bavlněná vlákna totiž nedokáži inkoust v sobě uzamknout a tak by došlo k jeho postupnému seprání. Možné je tak tisknout pouze na polyester a směsi s výšším než 60% podílem polyesteru, dále na povrchově upravený porcelán, plech, keramiku a plast.

Při sublimaci není kladen žádný speciální požadavek na tištěnou grafiku. Ta může být plnobarevná i velmi detailní. Jediným omezením u tohoto tisku je tak nutnost bílého podkladu při plnobarevném tisku a světlého podkladu
při černém tisku.

Sublimační tisk je totiž tištěn ve čtyřech barvách (černá, růžová, modrá a žlutá), neobsahuje bílou a jako bílý podklad tedy při tisku slouží právě bílá barva potiskovaného předmětu. Sublimační barvy jsou trasnparentní, nikoliv syté, tudíž barva podkladu pod nimi bude vždy prosvítat.

Je to jako kdybychom vzali obyčejné barevné fixy a snažili se jimi nakreslit stejný obrázek postupně na černou, červenou a bílou čtvrtku. NA černé obrázek nebude vidět takřka vůbec, na červené uvidíme jen to, co jsme nakreslili tmavými fixami, ale třeba žlutou barvu už neuvidíme zatímco na bílé čtvrtce bude obrázek krásně sytě barevný a hned na první pohled uvidíme všechny použité barvy.